در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام پارسی پروگرامر
no-img
parscalc

حسابداری حقوق ودستمزد


parscalc

ادامه مطلب

PDF
حسابداری حقوق ودستمزد
pdf
ژوئن 24, 2018
305کیلوبایت

حسابداری حقوق ودستمزد


حسابداری حقوق ودستمزد:

حسابداری حقوق ودستمزد ضرورت بکارگیری نرم افزارهای مالی زمانی نمود پیدا می کند که لازم باشد محاسبات پیچیده در کوتاهترین زمان ممکن و پرهیز از هر گونه خطا صورت گیرد.

سند حسابداری حقوق و دستمزد نمونه بارزی از همین محاسبات می باشد که مسئولین مالی همیشه درگیر آن می باشند.

مهم ترین دستاورد این مقاله ارائه آسان و کامل، مطابق استانداردهای حسابداری از روند ثبت سند حسابداری حقوق و دستمزد در سیستم های مالی می باشد.

صدور اسناد حسابداری مربوط به حقوق و دستمزد به ثبت های طی ماه، ثبت های لیست حقوق و دستمزد در پایان هر ماه و ثبت های پرداخت های مربوط به حقوق و دستمزد طبقه بندی می شوند.

که نحوه ثبت هر کدام به صورت مجزا در این مقاله توضیح داده شده است. بایگانی این اسناد از جهت دسترسی سریع و رجوع بهتر به مدارک فیزیکی مورد اهمیت قرار می گیرد که خود شامل بایگانی جاری و مدت دار می باشد.

در این مقاله بایگانی را به صورت تفکیکی در سه بخش مورد بحث قرار داده شده است.

توضیحات اجمالی از نحوه محاسبه حقوق ماهانه کارکنان یک سازمان طبق قانون وزارت کار بیان شده است.

 

حسابداری حقوق ودستمزد چیست؟

هزینه حقوق و دستمزد بخش قابل ملاحظه ای از هزینه های یک موسسه را به خود اختصاص می دهد پر واضح است مدیریت واحدهای اقتصادی نیاز به کنترل دقیق و منظمی در این زمینه دارند و از طرفی می دانید کارکنان یک واحد اقتصادی توقع دارند حقوق و مزایای خود را به شکل منظم دریافت کنند.

 و همچنین باید توجه داشت که محاسبات تعیین حقوق و مزایا پر حجم و گسترده است و در ضمن معمولاًٌ قوانین کشورها، واحدهای اقتصادی را ملزم نموده اند تا اطلاعاتی از تعداد کارکنان، حقوق و دستمزد و مزایای مربوطه را همه ماهه به دستگاههای ذی ربط همچون وزارت دارایی برای وصول مالیات حقوق و سازمان تأمین اجتماعی برای ارائه خدمات ارسال دارند در نتیجه موارد فوق ایجاد یک سیستم منظم و دقیق را برای حقوق و دستمزد ضروری کرده است.

بنابراین یک سیستم حقوق و دستمزد باید به شکلی طراحی شود که اطلاعات لازم را به سرعت و به موقع جمع آوری و مبلغ صحیح قابل پرداخت به هر یک از کارکنان و دستگاههای مربوطه را محاسبه کند و در ضمن روشهای کنترلی مناسبی برای جلوگیری از پرداخت وجوه به شکل غیر قانونی به افراد سوء استفاده کننده را ایجاد نماید.

باید اشاره کرد امروزه رایانه بخش عمده ای از محاسبات حقوق دستمزد را در مدت زمان بسیار کوتاه انجام می دهد ولیکن رایانه یک ابزار، در دست کاربران می باشد و داشتن اطلاعات در ارتباط با حقوق و دستمزد لازم و ضروری می نماید.موضوعات :
حسابداری مالی
لینک کوتاه مطلب:

https://parscalc.ir/?p=275

درباره نویسنده

مرتضی اشرف زاده 19 نوشته در parscalc دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *